GCC-GSO Sertifikası

GCC-GSO Sertifikası

GCC-GSO Sertifikası, Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerine yapılacak ihracatlarda 01.07.2016 tarihinden sonra zorunlu olan bir belgedir.

Belge şimdilik sadece elektronik ürünlerde ve oyuncak ihracatlarında istenecektir.  Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinde bulunan müşterileriniz ihracat anlaşmanız sırasında sizden GCC-GSO Belgesi adıyla ya da G Mark adıyla bu belgeyi talep edebilir.

Belge alımı ortalama bir ay sürmektedir bu nedenle ihracat işlemleriniz için önceden belge alım sürecini başlatmanız gerekmektedir.

GCC-GSO Belgesi – G Mark Talep Edecek Ülkeler

 1. Birleşik Arap Emirlikleri
 2. Bahrain
 3. Suudi Arabistan
 4. Amman
 5. Katar
 6. Kuveyt
 7. Yemen

GCC-GSO SertifikasıG-Mark için ürünlerin CB, EMC Raporu ve Risk analizi raporuna sahip olmanız gerekmektedir.

Belge alımı sorularınız ve fiyat teklifi talepleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

 

 

 

SASO Belgesi İçin Gerekli Evraklar

SASO Belgesi İçin Gerekli Evraklar

SASO Belgesi İçin Gerekli Evraklar

Suudi Arabistan’a yapılacak ihracatlarda zorunlu olan SASO Belgesi almak için firmaların aşağıdaki evrakları ve bilgileri hazır bulundurmaları gerekmektedir.

 • Şirketinizin Adı
 • İletişim Bilgileriniz
 • Proforma Fatura
 • Ürünlerinize ait varsa kalite belgeleri
 • Şirketinize ait varsa İSO Belgeleri

Bu belge ve bilgiler tarafımıza ulaştırıldıktan sonra sizden denetim için bir tarih talebimiz olacak. Bu tarihin belirlenmesinden sonra ihracat yapılacak ürünlerin verdiğiniz bilgilerle doğruluğu incelenecek ve SASO Belgesi alımı için bir sorun yoksa belgeniz düzenlenecektir.

SASO Belgesi için gerekli evraklar listesinde bulunan evrak ve bilgilerden eksik bulunması durumunda denetimi ve belgelendirme süresi uzayacaktır.

Konu hakkında daha fazla bilgi almak için fiyat teklifi talepleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

Suudi Arabistan Şirket Kuruluşu

Suudi Arabistan Şirket Kuruluşu

Suudi Arabistan Şirket Kuruluşu ya da Suudi Arabistan şube açılışı konusunda şirketimiz uluslararası çözüm ortakları aracılığı ile sizlere şirket kuruluşu ve şube açılışı işlemlerinin Türkiye ve Suudi Arabistan ayağında profesyonel çözümler sunmaktadır.

Suudi Arabistan Şirket Kuruluşu ve şube açılışından önce Türkiye’de hazırlamanız gereken evrakların hazırlanması bu evraklara ait gerekli onayların alınması ve işlemlerin Türkiye kısmı tamamlandıktan sonra Suudi Arabistan kanunlarında göre yapılması gereken işlemlerin yapılması ile birlikte paket olarak hizmet sunmaktayız.

Konu hakkında fiyat teklifi ve bilgi talebiniz için bizimle bilgi@sosyalsirket.com.tr mail adresinden iletişime geçebilirsiniz. Talep mailinizde lütfen yapacağınız işin kapsamını, Suudi Arabistan çalışma izni ya da oturma iznininiz olup olmadığınız ve Türkiye’de kurulu bir şirketiniz olup olmadığını belirtiniz. Talep mailleri gizlilik taahhüdümüz altında olup, mailleriniz üçüncü kişilerle paylaşılmayacaktır.

Kuruluş Yapacağınız Yapı Türleri;

 • Suudi Arabistan Limited Şirket Kuruluşu
 • Suudi Arabistan Anonim Şirket Kuruluşu
 • Suudi Arabistan Şube Açılışı
 • Suudi Arabistan Tanıtım Ofisi Kuruluşu

Şirketimiz Suudi Arabistan için aşağıdaki konularda hizmet sunmaktadır.

 • Şirket Kuruluşu ve Şube Açılışı
 • Devlet Destek ve Teşvikleri Danışmanlığı
 • Çalışma izni ( Çalışma izni sadece şirket kuruluşu sırasında gerekli izinleri kapsar )

Suudi Arabistan Hakkında

 • Suudi Arabistan Para Birimi: Riyal
 • Suudi Arabistan Kurumlar Vergisi Oranı: %20
 • Suudi Arabistan KDV Oranı: %0
 • Türkiye ile çifte vergilendirme anlaşması: Var
 • Suudi Arabistan Şirket Türleri: Limited Şirket (LLC), Anonim Şirket ( JSC)
 • Sermaye Tutarları: Limited Şirket =

Devlet Destek ve Teşvikleri

Suudi Arabistan Şirket Kuruluşu ve şube açılışı yapmanız durumunda alabileceğiniz devlet destek ve teşvikleri aşağıdaki gibidir.

1- Kira Desteği;

Kira desteğinden en fazla 15 birim için yararlanılabilir. Kira desteği, tanıtım desteği ve marka tescili ve korunması desteği süreleri 4 yıldır.

Kira desteğinde destek süresi birim başına verilir.

DESTEK TÜRÜ

DESTEK ORANI

AZAMİ DESTEK MİKTARI (USD)/YIL

(Üretim Şirketleri) Mağaza kirası %60 120.000
(Üretim Şirketleri) Ofis, showroom, depo veya reyon kiraları %60 100.000
(Al-Sat Şirketleri) Mağaza kirası %50 100.000
(Al-Sat Şirketleri) Ofis, showroom, depo veya reyon kiraları %50 75.000

 

2- Tanıtım Desteği;

Bu ülkede yapacağınız tanıtım faaliyetleri tanıtım yapacağınız markanın şirketinize ait olması durumunda Ekonomi Bakanlığı tarafından teşvik ve destek kapsamına alınmıştır.

Şirketlerin yurt dışına yönelik olarak gerçekleştirilen görsel ve yazılı tanıtım (Yurt dışına yönelik yayın yapan Türk televizyonları, gazeteleri ile yurt dışında Türkçe yayın yapan televizyonlar, gazeteler vb. basın yayın organlarında verilecek reklâmlara ilişkin harcamalar destek kapsamında değerlendirilmez.), sponsorluk, yurt dışı birimlerinin internet sayfasına ilişkin tasarım, reklâm panoları, yabancı dilde hazırlanmış firma katalogları, broşürler, eşantiyon ve tanıtım malzemeleri, elektronik ortamda tanıtım sitelerine verilen reklâm, ürünlerin satışa sunulduğu ve üzerinde şirketin markasının yer aldığı stand/soğutucu, defile, tanıtım amaçlı görsel ürün sunumu, seminer/konferans düzenleme giderleri desteklenir.

Türkiye’de üretilen ürünlerle ilgili olarak yurt dışında gerçekleştirilen reklâm, tanıtım ve pazarlama giderleri; % 60 oranında ve yurt dışı birimin bulunduğu her bir ülke için yıllık en fazla 150.000 ABD Dolarına kadar desteklenir.

3- Marka Tescil Desteği;

Şirketlerin yurt içi marka tescil belgesine sahip oldukları markalarının yurt dışında tescili ve korunmasına ilişkin giderleri, % 50 oranında ve yıllık en fazla 50.000 ABD Dolar’ına kadar desteklenir.

Konu hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

SASO Belgesi – Suudi Arabistan

Suudi Arabistan SASO Sertifikası

Suudi Arabistan SASO Sertifikası

Saso Belgesi Suudi Arabistan tarafından ülkeye girişte zorunlu tutulan bir belgedir.

SASO Sertifikası Suudi Arabistan Standart Organisation tarafından hazırlanıp ülkeye ithal edilecek ürünlerin Suudi Arabistan standartlarına uygun olup olmadığını inceler ve denetler.

Türkiye ihracatçılarının Suudi Arabistan’a yapacağı ihracatların gümrük geçişleri sırasında bu belge talep edilecektir. 

2004 yılına kadar Suudi Arabistan’a İhraç edilen Mala Uygunluk Belgesi ihracat için yeterli iken, bu tarihten sonra SASO Belgesi zorunlu kılınmıştır.  Ürünlerinizin Suudi Arabistan gümrüklerinde kalmaması için ihracat yapmadan önce ürünlerinizin belge kapsamında olup olmadığını araştırın.

SASO Belgesi Nasıl Alınır?

SASO Belgesi almak için ihracat yapacağınız ürünlerin denetimden geçmesi germektedir.  Denetim için ürünlerinize ait bilgileri tarafımıza ilettikten sonra bünyemizde bulunan yetkili denetmenler ürünlerinizi yerinde denetleyecek ve Suudi Arabistan Standartlarına ve proforma faturaya uygunluğunu kontrol edecekler. Tarafımıza ilettiğiniz bilgilerin doğruluğu konusunda sorun olmaması ve ürünlerinizin standartlara uygun olması durumunda belge almaya hak kazanacaksınız.

Gerekli Evraklar

SASO Sertifikası almak için lütfen yapacağınız ihracata ait ürünlerin kalite belgeleri varsa( CE Belgesi, TSE Belgesi ya da herhangi bir kuruluştan alınan test raporları) ile birlikte proforma fatura ve ürünleri göndereceğiniz Suudi gümrüğünün bilgisini kalite@sosyalsirket.com.tr mail adresinden bize ulaştırınız.

Belge hazırlanması 2-3 gün sürmektedir ve belge alımı için öncelikle ürünlerinizin tarafımızca yerinde incelenmesi gerekmektedir.

İletişim İçin;

0212 555 00 07 – 0533 257 46 48 – 0850 885 02 52