SASO Belgesi Nedir?

SASO Belgesi Nedir?

SASO Belgesi Nedir?

SASO Belgesi, Suudi Arabistan’a  yapılacak ihracatlar için sevkıyat öncesi gözetim raporu belgesidir. Amacı Suudi Arabistan’a yapılacak ihracata ait ürünlerin Suudi Arabistan ülke standartlarına uygun olup olmadığı ve ürünlerin proforma faturaya uygun olup olmadığının sevkıyat yola çıkmadan önce incelenmesidir.

Belge alımı için ürünlerin henüz Türkiye’den ayrılmamış olması gerekmektedir. Ürün denetimi için ürünlerin fotoğrafları ve kalite belgeleri denetçimiz tarafından yerinde incelenecek ve uygunluk onayı verilecektir.

Belgenin teslim süresi evrakların tam olarak tarafımıza ulaşmasından sonra 2-3 gündür. SASO Belgesi olmayan ürünlerin Suudi gümrüklerinden geçmeleri zor olup, gümrükte sorun yaşamamak adına ihracatı göndermeden önce bizimle iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz.

Konu hakkında daha azla bilgi için ve fiyat teklifi talepleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

 

SASO Belgesi İçin Gerekli Evraklar

SASO Belgesi İçin Gerekli Evraklar

SASO Belgesi İçin Gerekli Evraklar

Suudi Arabistan’a yapılacak ihracatlarda zorunlu olan SASO Belgesi almak için firmaların aşağıdaki evrakları ve bilgileri hazır bulundurmaları gerekmektedir.

 • Şirketinizin Adı
 • İletişim Bilgileriniz
 • Proforma Fatura
 • Ürünlerinize ait varsa kalite belgeleri
 • Şirketinize ait varsa İSO Belgeleri

Bu belge ve bilgiler tarafımıza ulaştırıldıktan sonra sizden denetim için bir tarih talebimiz olacak. Bu tarihin belirlenmesinden sonra ihracat yapılacak ürünlerin verdiğiniz bilgilerle doğruluğu incelenecek ve SASO Belgesi alımı için bir sorun yoksa belgeniz düzenlenecektir.

SASO Belgesi için gerekli evraklar listesinde bulunan evrak ve bilgilerden eksik bulunması durumunda denetimi ve belgelendirme süresi uzayacaktır.

Konu hakkında daha fazla bilgi almak için fiyat teklifi talepleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

Saso-belgesi

SASO Belgesi Nasıl Alınır?

SASO Belgesi, Suudi Arabistan’a ihracat yapacak ihracatçıların ihracat öncesi alması zorunlu olan bir belgedir. Bu belgeyi almak için Suudi Arabistan devleti çeşitli kurum ve şirketleri yetkilendirmiştir. TÜV, TSE, İntertek gibi kurumlar Türkiye’de bu belgeyi vermek için yetkilidir. Şirketimiz belgeyi alabilmeniz için gerekli olan denetim işlemleri konusunda yetkili olup, belge çıkartma konusunda da hizmet vermektedir.

Belgeyi alabilmek için öncelikle bize mail yoluyla ( kalite@sosyalsirket.com.tr ) aşağıdaki bilgileri ulaştırmanız gerekmektedir.

 • Şirketinizin Adı
 • İletişim Bilgileriniz
 • Proforma Fatura
 • Ürünlerinize ait varsa kalite belgeleri
 • Şirketinize ait varsa İSO Belgeleri

Bu evrakları bize ulaştırdıktan sonra size Belge + Denetim fiyat teklifimizi göndereceğiz. Kabul etmenizin ardından denetim için bir gün belirleyerek ürünlerinizi yerinde denetleyeceğiz. Gönderdiğiniz kalite belgeleri ve proforma faturaya ürünleriniz uygunsa bir rapor düzenleyip SASO Belgesi hazırlayacağız.

İşlem ortalama 3-4 gün sürmektedir ve denetim yapabilmemiz için ürünlerin inceleyebileceğimiz şekilde muhafaza etmeniz gerekmektedir.  Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Saso-belgesi

SASO Belgesi Nasıl Alınır?

SASO Belgesi Nasıl Alınır, sorusunun cevabı öncelikle ihracat yapacağınız ürünlerinizin belli olması gerekmektedir. Daha sonra bu ürünler için bir proforma fatura hazırlayacaksınız. Bu işlemden sonra SASO Belgesi için gerekli evraklar yazımızda yazılı evrakları hazırlamanız gerekmektedir.

Bu işlemleri yaptıktan sonra bizimle iletişime geçmeniz durumunda sizlere doldurmanız için bir kaç form göndereceğiniz. SASO Belgesi için gerekli bu formu eksiksiz doldurmanız durumunda ve bahsedilen evrakların hazır olması durumunda belgelendirme işlemi ortalama 1-2 gün içerisinde tamamlanacaktır.

SASO Belgesi almadan önce Suudi Arabistan tarafından yetkilendirilmiş denetçiler ihracat yapacağınız ürünleri gelip inceleyecek ve uygunluk konusunda bir sorun olmadığına dair bir rapor hazırlanacak. Bu aşamadan sonra gerekli harçlar ve tutarlar yatırıldıktan sonra belgelendirme işlemini sona erecek.

SASO Belgesi Veren Kurumlar ve kuruluşların Suudi Arabistan Belgelendirme Organizasyonu tarafından akredite edilmesi gerekmektedir. Şirketimiz ihracat yapabilmeniz için ihtiyacını olsan SASO Belgesi için resmi akredite kurumlarla sizlere hizmet sunmaktadır.

SASO Belgesi Veren Kurumlar

SASO Belgesi Veren Kurumlar

SASO Belgesi almak için ya da konu hakkında sorularınız için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Belge alımı için ürünlerinizin proforma faturası ve varsa CE Belgesi ve TSE Belgesini bize mail yoluyla ulaştırınız.

 

Suudi Arabistan Şirket Kuruluşu

Suudi Arabistan Şirket Kuruluşu

Suudi Arabistan Şirket Kuruluşu ya da Suudi Arabistan şube açılışı konusunda şirketimiz uluslararası çözüm ortakları aracılığı ile sizlere şirket kuruluşu ve şube açılışı işlemlerinin Türkiye ve Suudi Arabistan ayağında profesyonel çözümler sunmaktadır.

Suudi Arabistan Şirket Kuruluşu ve şube açılışından önce Türkiye’de hazırlamanız gereken evrakların hazırlanması bu evraklara ait gerekli onayların alınması ve işlemlerin Türkiye kısmı tamamlandıktan sonra Suudi Arabistan kanunlarında göre yapılması gereken işlemlerin yapılması ile birlikte paket olarak hizmet sunmaktayız.

Konu hakkında fiyat teklifi ve bilgi talebiniz için bizimle bilgi@sosyalsirket.com.tr mail adresinden iletişime geçebilirsiniz. Talep mailinizde lütfen yapacağınız işin kapsamını, Suudi Arabistan çalışma izni ya da oturma iznininiz olup olmadığınız ve Türkiye’de kurulu bir şirketiniz olup olmadığını belirtiniz. Talep mailleri gizlilik taahhüdümüz altında olup, mailleriniz üçüncü kişilerle paylaşılmayacaktır.

Kuruluş Yapacağınız Yapı Türleri;

 • Suudi Arabistan Limited Şirket Kuruluşu
 • Suudi Arabistan Anonim Şirket Kuruluşu
 • Suudi Arabistan Şube Açılışı
 • Suudi Arabistan Tanıtım Ofisi Kuruluşu

Şirketimiz Suudi Arabistan için aşağıdaki konularda hizmet sunmaktadır.

 • Şirket Kuruluşu ve Şube Açılışı
 • Devlet Destek ve Teşvikleri Danışmanlığı
 • Çalışma izni ( Çalışma izni sadece şirket kuruluşu sırasında gerekli izinleri kapsar )

Suudi Arabistan Hakkında

 • Suudi Arabistan Para Birimi: Riyal
 • Suudi Arabistan Kurumlar Vergisi Oranı: %20
 • Suudi Arabistan KDV Oranı: %0
 • Türkiye ile çifte vergilendirme anlaşması: Var
 • Suudi Arabistan Şirket Türleri: Limited Şirket (LLC), Anonim Şirket ( JSC)
 • Sermaye Tutarları: Limited Şirket =

Devlet Destek ve Teşvikleri

Suudi Arabistan Şirket Kuruluşu ve şube açılışı yapmanız durumunda alabileceğiniz devlet destek ve teşvikleri aşağıdaki gibidir.

1- Kira Desteği;

Kira desteğinden en fazla 15 birim için yararlanılabilir. Kira desteği, tanıtım desteği ve marka tescili ve korunması desteği süreleri 4 yıldır.

Kira desteğinde destek süresi birim başına verilir.

DESTEK TÜRÜ

DESTEK ORANI

AZAMİ DESTEK MİKTARI (USD)/YIL

(Üretim Şirketleri) Mağaza kirası %60 120.000
(Üretim Şirketleri) Ofis, showroom, depo veya reyon kiraları %60 100.000
(Al-Sat Şirketleri) Mağaza kirası %50 100.000
(Al-Sat Şirketleri) Ofis, showroom, depo veya reyon kiraları %50 75.000

 

2- Tanıtım Desteği;

Bu ülkede yapacağınız tanıtım faaliyetleri tanıtım yapacağınız markanın şirketinize ait olması durumunda Ekonomi Bakanlığı tarafından teşvik ve destek kapsamına alınmıştır.

Şirketlerin yurt dışına yönelik olarak gerçekleştirilen görsel ve yazılı tanıtım (Yurt dışına yönelik yayın yapan Türk televizyonları, gazeteleri ile yurt dışında Türkçe yayın yapan televizyonlar, gazeteler vb. basın yayın organlarında verilecek reklâmlara ilişkin harcamalar destek kapsamında değerlendirilmez.), sponsorluk, yurt dışı birimlerinin internet sayfasına ilişkin tasarım, reklâm panoları, yabancı dilde hazırlanmış firma katalogları, broşürler, eşantiyon ve tanıtım malzemeleri, elektronik ortamda tanıtım sitelerine verilen reklâm, ürünlerin satışa sunulduğu ve üzerinde şirketin markasının yer aldığı stand/soğutucu, defile, tanıtım amaçlı görsel ürün sunumu, seminer/konferans düzenleme giderleri desteklenir.

Türkiye’de üretilen ürünlerle ilgili olarak yurt dışında gerçekleştirilen reklâm, tanıtım ve pazarlama giderleri; % 60 oranında ve yurt dışı birimin bulunduğu her bir ülke için yıllık en fazla 150.000 ABD Dolarına kadar desteklenir.

3- Marka Tescil Desteği;

Şirketlerin yurt içi marka tescil belgesine sahip oldukları markalarının yurt dışında tescili ve korunmasına ilişkin giderleri, % 50 oranında ve yıllık en fazla 50.000 ABD Dolar’ına kadar desteklenir.

Konu hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

SASO Belgesi – Suudi Arabistan

Suudi Arabistan SASO Sertifikası

Suudi Arabistan SASO Sertifikası

Saso Belgesi Suudi Arabistan tarafından ülkeye girişte zorunlu tutulan bir belgedir.

SASO Sertifikası Suudi Arabistan Standart Organisation tarafından hazırlanıp ülkeye ithal edilecek ürünlerin Suudi Arabistan standartlarına uygun olup olmadığını inceler ve denetler.

Türkiye ihracatçılarının Suudi Arabistan’a yapacağı ihracatların gümrük geçişleri sırasında bu belge talep edilecektir. 

2004 yılına kadar Suudi Arabistan’a İhraç edilen Mala Uygunluk Belgesi ihracat için yeterli iken, bu tarihten sonra SASO Belgesi zorunlu kılınmıştır.  Ürünlerinizin Suudi Arabistan gümrüklerinde kalmaması için ihracat yapmadan önce ürünlerinizin belge kapsamında olup olmadığını araştırın.

SASO Belgesi Nasıl Alınır?

SASO Belgesi almak için ihracat yapacağınız ürünlerin denetimden geçmesi germektedir.  Denetim için ürünlerinize ait bilgileri tarafımıza ilettikten sonra bünyemizde bulunan yetkili denetmenler ürünlerinizi yerinde denetleyecek ve Suudi Arabistan Standartlarına ve proforma faturaya uygunluğunu kontrol edecekler. Tarafımıza ilettiğiniz bilgilerin doğruluğu konusunda sorun olmaması ve ürünlerinizin standartlara uygun olması durumunda belge almaya hak kazanacaksınız.

Gerekli Evraklar

SASO Sertifikası almak için lütfen yapacağınız ihracata ait ürünlerin kalite belgeleri varsa( CE Belgesi, TSE Belgesi ya da herhangi bir kuruluştan alınan test raporları) ile birlikte proforma fatura ve ürünleri göndereceğiniz Suudi gümrüğünün bilgisini kalite@sosyalsirket.com.tr mail adresinden bize ulaştırınız.

Belge hazırlanması 2-3 gün sürmektedir ve belge alımı için öncelikle ürünlerinizin tarafımızca yerinde incelenmesi gerekmektedir.

İletişim İçin;

0212 555 00 07 – 0533 257 46 48 – 0850 885 02 52

SASO (Saudi Arabian Standards Organization) SERTİFİKALARI Devlet Destek ve Teşviki

SASO (Saudi Arabian Standards Organization) SERTİFİKALARI devlet destek ve teşvikleri kapsamındadır. Bu desteklerden yararlanabilmek için belgeyi almadan önce lütfen bizimle iletişime geçiniz.

SASO Belgesi hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Ücretsiz Danışma Hattımız: 0850 885 02 52

Diğer iletişim bilgilerimiz için lütfen tıklayınız.

ACS Sertifikası - Sağlık Uygunluk Sertifikası Devlet Destek ve Teşviki

SASO (Saudi Arabian Standards Organization) SERTİFİKALARI Devlet Destek ve Teşviki