ISO Belgesi, ıso belgesi, iso belgesi

ISO 9001 Belgesi hakkında bilgi vermeden önce ISO kavramını ve bu konu hakkında merak ettiğiniz konulara açıklık getirmek istiyoruz.

ISO Nedir?

ISO Nedir?

ISO Nedir?

ISO, Uluslararası Standartlar Teşkilâtı’nın ingilizcesi olan International Organization for Standardization kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. Kısaca ISO ulusular arası kabul görmüş standartlar ortaya koyan bir teşkilattır. Bu kurum tarafından hazırlanan standartlar konularına göre numaralandırılır ve bu numaraların başına ISO kısaltması eklenir. Örnek verecek olursak ISO 9001 kısa ISO tarafından hazırlanmış 9001 nolu standartlardan bahseder. Bu yazımın yanı sıra ISO 9001:2008 şeklinde yazılışlarla da karşılaşabilirsiniz. Bu yazılışta iki nokta üst üsteden sonra gelen 2008 bu standarttın güncelleme yılını verir.

ISO Belgesi Nedir?

ISO Belgesi Nedir?

ISO Belgesi Nedir?

ISO Belgesi, ISO kuruluşu tarafından hazırlanmış ve bir çok ülke ve kurum tarafından kabul görmüş standartlara uygunluk belgelerdir. ISO Belgeleri yukarıda yazdığımız gibi sektörlere göre ve ihtiyaçlara göre çeşitlilik göstermektedir.  Kurumlar ve şirketlerin yönetim sistemlerinde standardizasyon oluşturmak için ISO 9001 standartları mevcuttur ve bu standartlara uygunluk sonucunda ISO 9001 Belgesi hazırlanır. Çevre yönetimi için ise ISO 14001 Belgesi vardır.

teklif-iste

ISO 9001 Belgesi

ISO 9001 Belgesi

ISO 9001 Belgesi

ISO 9001 Belgesi; Yönetim sistemlerini düzenleyen ve geliştiren ISO kuruluşunun oluşturduğu standartlara uygun belgesidir. Bu belge kısaca şirketler ve kuruluşların yaptıkları işlemlerin nasıl ve kimler tarafından yapılacağının standartlara bağlanmasıdır. Bu belge sayesinde bütün çalışanlar görevlerini bilir ve bu görevlerini nasıl gerçekleştireceğini bilir. Kalite Yönetim Sistemi oluşturulduktan sonra şirket içi iç denetim etkin bir şekilde kullanılır. Bu standart firmanın işleyişini düzenlediği için firmaların bir makine gibi çalışmasını sağlar. Bu özellik firmanın kendi için çok önemli olduğu gibi çalıştıkları mal ya da hizmet alımı satımı yaptıkları şirketler için de önemlidir. Firmalara çalıştıkları ya da iş yaptıkları diğer firmaların düzenli ve güvenilir olmasını isterler. ISO 9001 Belgesi şirketiniz yönetim sisteminin düzenli olduğunu göstererek diğer firmaların size güvenle yaklaşmasını sağlar.

Kalite Yönetim Sistemi

ISO 9001 uygulamaları şirketlere bu şirketlerin yaptıkları işlere ve personel sayısına göre çeşitlilik göstermektedir. Şirketlerin kendileri için hazırlanmış bir kalite yönetim sistemleri olması gerekmektedir.  Örnek bir dokümantasyonun sadece başlıklarını vererek sizlere ISO 9001 Belgesi‘nin iyileştirmek ve geliştirmek istediği konular hakkında kafanızda bir fikir oluşmasını sağlayalım.

Kalite Yönetim Sistemi

Kalite Yönetim Sistemi

teklif-iste

ISO 9001 Standardı Ana Başlıkları

  1. KAPSAM
  2. ATIF YAPILAN STANDART VE/VEYA DOKÜMANLAR
  3. TERİMLER VE TARİFLER
  4. KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ
  5. YÖNETİM SORUMLULUĞU
  6. KAYNAK YÖNETİMİ
  7. ÜRÜN GERÇEKLEŞTİRME
  8. ÖLÇME, ANALİZ VE İYİLEŞTİRME

Aşağıda bulunan videoda ISO 9001 Standardı oluşturulmasında kullanılan örnek bir dokümantasyonu görebilirsiniz.

ISO 9001 ve Devlet Destekleri

ISO 9001 Belgesi belgenin TÜRKAK akreditasyonlu bir firmadan alınması durumdan belge için ödediğiniz giderlerin %50’sini geri ödemesiz teşvik olarak ödüyor. TÜRKAK tarafından akredite olmayan bir kurumdan belge almanız durumunda devlet destekleri yurt içi işlemlerde destek kapsamında olmayacaksınız. Eğer ihracatçılar birliğine kayıtlı iseniz yine ISO 9001 Belgesi devlet destekleri kapsamındadır. Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçiniz.

ISO LOGO

 

ISO 9001 Belgesi; Kuruluş ve şirketlerin yaptıkları işler ve organizasyonlarını düzenleyen standartlara uygunluk belgesidir. Büyük ölçekli firmalar çalışacakları, mal alacakları, mal satacakları, hizmet alım satımı yapacakları firmaların düzenli bir yapıya sahip olmalarını isterler. Bu sebeple çalışacakları firmalarda ISO 9001 Kalite Belgesi olmasını isterler ya da bu belgeleri yoksa bu belgeye sahip olmalarını şart koşarlar. Bu belge sayesinde çalışacakları firmaların sistemlerinde sorun olmadıklarını bilmek isterler.

ISO 9001 Belgesi

ISO 9001 Belgesi almak ya da ISO 9001 Belgesi fiyatı hakkında bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

ISO 9001 Belgesi

ISO 9001 Belgesi

Diğer ISO Belgeleri

Şirketinizin ya da kuruluşunuz ihtiyacı ISO 9001 Belgesi alım süreci ve eğer bu belgeler devlet desteği kapsamındaysa yapılması gerekenler hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.